W dobie pandemii firmy kosmetyczne zaczęły pracować nad produktami, które spełniałyby swoje zadania natychmiast. Czy istnieją wielofunkcyjne kosmetyki do włosów, które „zrobią” nam fryzurę w krótkim czasie, i to bez wychodzenia z domu? A może to zależy od techniki i sposobu pielęgnacji?
W programie „Daj się odmienić” udowadnia, że metamorfoza idzie w parze ze skutecznością. Nie boi się radyklanego cięcia, ale uważa że odpowiednimi preparatami jesteśmy w stanie odbudować nawet najbardziej zniszczone włosy. Jak dobrać idealną pielęgnację? Pytamy Wojtka Zielińskiego, stylistę fryzur i właściciela Hair Salon w Warszawie.
Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska, Wirtualna Polska: Suche, przetłuszczające się, farbowane… Czy sposób pielęgnacji włosów zależy od ich rodzaju?
Wojciech Zieliński: Na ogół mówi się, że włosy są suche, cienkie, farbowane czy rozjaśniane. W rzeczywistości jednak możemy mieć jednocześnie przetłuszczającą się skórę głowy i suche końcówki. Wtedy najlepiej sięgnąć po delikatny szampon, który oczyści mieszki, a potem po odżywkę głęboko nawilżającą – oczywiście nakładamy ją od połowy długości włosów. Innym problemem są włosy przesuszone, najczęściej z powodu rozjaśniania. Rozwiązaniem będzie wtedy linia regeneracyjna, która rewitalizuje włosy i pozwala im odzyskać miękkość i blask. Kluczowymi produktami będą tu odżywki, olejki oraz serum na zniszczone końcówki. Krótko mówiąc, warto dobierać kosmetyki do potrzeb włosów. Koncentrujmy się na efektach, jakie chcemy osiągnąć.
W jaki sposób można sprawdzić rodzaj naszych włosów?
Polecam wizytę w salonie fryzjerskim. Jako specjalista potrafię ocenić, czy włosy są zdrowe, zniszczone w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji, czy popalone od zabiegów chemicznych. Przyczyną osłabienia włosów mogą być również przebyte operacje czy choroby, takie jak choćby COVID-19. Kobiety skarżą się wówczas, że włosy są słabsze, delikatniejsze i łamliwe. Zresztą dotyczy to nie tylko włosów, ale także paznokci. Gdy zapala się czerwona lampka, dobrze jest zastosować suplementację oraz odpowiednie preparaty działające od zewnątrz.
Jak i czym chronić przetłuszczającą się skórę głowy?
Przetłuszczająca się skóra głowy to efekt nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Dzieje się tak np. wtedy, gdy przebywamy w ogrzewanym pomieszczeniu albo korzystamy z suszarki, lokówki czy prostownicy. Wysoka temperatura sprawia, że cebulki „zapychają się” od łoju – włosy stają się błyszczące u nasady, a pasma oklapnięte. Jak postępować z problemem? Pierwszym i niezbędnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy za pomocą szamponu – tu polecam ten z zielonej linii Hair Expert, który skutecznie oczyszcza skórę głowy i dodaje włosom objętości u nasady.
Czy warto również skupić się na pielęgnacji skóry głowy?
Jak najbardziej. Moje klientki często mówią, że ich ulubionym etapem pielęgnacji jest masaż skóry głowy. Nie tylko pobudza mikrokrążenie, ale też stymuluje włosy do wzrostu i działa odprężająco. Cebulki są lepiej dotlenione, a w efekcie mogą wydajniej pracować. Zawsze powtarzam, że trzeba głębiej masować te obszary, w których czujemy największą potrzebę stymulacji, czyli tam, gdzie nas „swędzi „. Niekiedy robimy to instynktownie podczas mycia głowy, ale możemy też wypróbować specjalne masażery o właściwościach relaksacyjnych.
Jak często powinniśmy stosować maski oraz odżywki do włosów?
Zacznijmy od tego, że maski i odżywki dzielimy na kilka kategorii. Do pierwszej zaliczamy wszelkie odżywki o delikatnym działaniu – najczęściej są to produkty w sprayu. Wystarczy, że spryskamy włosy po umyciu, rozczeszemy i wysuszymy. Taki kosmetyk nie obciąży naszych włosów, za to dobrze je nawilży. Do drugiej grupy zaliczamy odżywki, które nakładamy po każdym myciu, trzymamy przez kilka minut, po czym spłukujemy – dzięki nim pasma oraz końcówki są dobrze odżywione. I wreszcie, ostatnia kategoria, czyli kosmetyki do włosów mocno zniszczonych – tu wkraczają intensywne i skoncentrowane maski, których zadaniem jest przede wszystkim regeneracja. Dobrze jest znaleźć chwilę dla siebie w tygodniu, aby móc położyć taką maskę na co najmniej pół godziny. Aby substancje aktywne lepiej wniknęły do wewnątrz, nałóżmy maskę na włosy, rozczeszmy je szerokim grzebieniem, a na końcu spłuczmy.
W jakiej kolejności stosować produkty do pielęgnacji włosów?
Zaczynamy zawsze od szamponu oczyszczającego. Następnie nakładamy odżywkę od połowy długości albo maskę. Jeżeli włosy są w dobrym stanie, wystarczy zastosować olejek na końcówki albo odżywkę w sprayu. Jestem zwolennikiem produktów, które działają ekspresowo, a przy okazji modelują. Świetne rezultaty daje np. spray regeneracyjny Hair Expert z keratyną i d-pantenolem – przeznaczony jest właśnie do profesjonalnej, domowej pielęgnacji włosów. Dzięki niemu włosy zniszczone i matowe odzyskują witalność i doskonały wygląd.
Co możemy zastosować, by włosy były uniesione u nasady, a końcówki gładkie i zdrowe?
Wiele zależy od sposobu modelowania. Jeśli chcemy podnieść włosy i dodać im objętości, najlepiej pozwolić włosom przez chwilę wyschnąć. Następnie sięgamy po okrągłą szczotkę i suszarkę – powietrze nie powinno być za gorące. Suszymy włosy na szczotkę, zaczynając od nasady. Postępujemy tak pasmo po paśmie. W trakcie suszenia obracamy szczotkę, dzięki czemu utrzymamy naprężone włosy. Wierzchnią warstwę możemy wywijać na zewnątrz albo do wewnątrz. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli nasze włosy są cienkie i narażone na przetłuszczanie, wtedy możemy modelować je za pomocą suszarki i dłoni. Taka technika doda nieco puszystości, zwłaszcza gdy nosimy krótką fryzurę. Na końcówki nakładamy odrobinę odżywki w sprayu – i gotowe.
Jakich składników warto szukać w produktach do włosów?
W tej chwili kupując szampon czy odżywkę w drogerii, oczekujemy natychmiastowego efektu Minęły czasy, gdy trzeba było czekać miesiąc na widoczne efekty. Dlatego te nasze produkty mają funkcje 8w1 czy też 12w1. W ich składzie znajdziemy substancje, takie jak keratyna, d-pantenol, olejek arganowy, proteiny, kwas hialuronowy, zielona glinka czy zielona herbata. Każdy z tych komponentów pełni inną, konkretną funkcję, ale wszystkie razem pracują na to, by włosy były nawilżone, odżywione, kolor zachowany, a końcówki zabezpieczone. W Hair Expert jest ważne to, że są to produkty pewne, które działają od razu.
Jak pielęgnować długie włosy?
Bardzo często osobom, które zapuszczają włosy, wydaje się, że jeśli nie będą podcinać końcówek, szybciej osiągną wymarzony efekt. Tymczasem po 2–3 miesiącach włosy zaczynają rozdwajać na końcach. Gdy ich nie podcinamy, rozdwajają się jeszcze bardziej. A w końcu uświadamiamy sobie, że wciąż mamy tę samą długość, co kilka miesięcy wcześniej. Pada wówczas pytanie: czemu włosy wcale nie rosną? Oczywiście, że rosną – widać to choćby po kilkucentymetrowych odrostach. Sęk w tym, że stan włosów najlepiej ocenić po końcówkach, które się kruszą. To dlatego włosy wciąż utrzymują tę samą długość.
Czego nie robić samodzielnie, jeśli chodzi o pielęgnację?
Przyznam, że nie spotkałem się z tym, aby jakiś kosmetyk do włosów mógł im zaszkodzić. Większy problem stanowią zbyt częste zabiegi stylizacyjne. Kobiety uzależniają się od prostownic czy lokówek, które bardzo przegrzewają włosy – zwłaszcza gdy ustawiamy je na zbyt wysoką temperaturę, ciągniemy włosy i przytrzymujemy urządzenie zbyt długo na jednym paśmie. W efekcie mamy zniszczone włosy, a końcówki rozdwojone. I tu już nie pomoże odżywka, tylko nożyczki. Dlatego rekomendowałbym ograniczenie takich zabiegów do minimum. Prostujmy włosy 1–2 razy w tygodniu, ale nie róbmy tego codziennie. Pamiętamy też o stosowaniu produktów zabezpieczających, z termoochroną.
Jak dopasować maskę lub odżywkę do swoich potrzeb?
I znów zależy od tego, jaką chcemy mieć fryzurę. Jeżeli ktoś ma kręcone włosy i chciałby je wyprostować, wtedy warto zastosować odżywkę lub maskę o działaniu wygłądzającym. Chcąc podkreślić loki, wybierzmy produkty z linii do włosów kręconych, które podtrzymają skręt. Dobrym rozwiązaniem dla włosów suchych są maski z kwasem hialuronowym, które dobrze nawilżają pasma. Włosy cienkie i przetłuszczające się nie potrzebują aż tak silnych produktów, jak maski – jeżeli zależy nam na utrzymaniu zdrowych włosów, wybierzmy odżywkę w sprayu lub nałóżmy maskę jedynie na końce. Szukając dla siebie produktów, dobierajmy je przede wszystkim do gatunku włosów.
Jak możemy zadbać o włosy, gdy nie mamy czasu na wieloetapową pielęgnację?
Po raz kolejny polecam odżywki w sprayu, które są świetnym ratunkiem w takich przypadkach. Zwłaszcza gdy myjemy włosy codziennie rano i nie możemy pozwolić sobie na godzinne zabiegi. A tak, po spłukaniu szamponu spryskujemy włosy i modelujemy. Efekt murowany, i to w ekspresowym tempie! Nawet kiedy wydaje nam się, że nie mamy czasu, warto chociaż te kilka minut poświęcić na pielęgnację. Dlaczego? Bo włosy – szczególnie dla kobiet – są niczym rama obrazu. Idealne dopełnienie dzieła.